Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Čtěte blog > Štěstí přeje připraveným

Štěstí přeje připraveným



Štěstí přeje připraveným

Zachovat chladnou hlavu, když jsou akciové trhy turbulentní, je často obtížné – ale je to klíčové pro dlouhodobý investiční úspěch. Investoři, kteří se připravují, když je vše v klidu, mohou vyváženým způsobem zvážit příležitosti a rizika, a tak provést připravené akvizice a investice i když je na trzích horko.

Nové desetiletí začalo třeskem. Rok 2020 byl rokem, na který většina lidí rozhodně tak rychle nezapomene. Bylo to v mnoha ohledech nesmírně náročné – a to platí i pro investory. Pro ekonomiku a finanční trhy to byl rok extrémů a kontrastů s nejhlubší a nejrychlejší globální ekonomickou nosnou silou všech dob, ale také pravděpodobně nejkratší recesí. Nejrychlejší medvědí trh v historii, ale také nejrychlejší zotavení. Tento druh prostředí nabízí dlouhodobým investorům atraktivní investiční příležitosti, ale jen málo z nich má tendenci je využívat.

Ve srovnání se spekulanty, kteří se zaměřují na měsíční nebo dokonce denní výnosy, investoři obecně měří svůj finanční úspěch po delší dobu. Hlavním rizikem, kterému investoři čelí, proto není volatilita, ale trvalá ztráta kapitálu a související hrozba pro jejich dlouhodobé investiční cíle. Právě v tom však spočívá jejich výhoda: mají větší schopnost zůstat v investici a lépe snášejí dočasné cenové ztráty. To v podstatě pak znamená, že jim hrozí menší riziko ztráty na vrcholu všeobecné paniky a je méně pravděpodobné, že prodají své dlouhodobé investice, pokud nebudou muset. Místo toho mohou, během vážných poruch trhu, doslova těžit ze své výhody nákupem dlouhodobých investic s přidanou hodnotou a za příznivé ceny. Právě tak se chová investor v těchto příležitostných turbulencích na akciových trzích, které dlouhodobě odlišují úspěšné od neúspěšných. Napoleon Bonaparte prý definoval vojenského génia jako „muže, který dokáže průměrnou věc, když všichni ostatní kolem něj ztrácejí rozum“. Totéž platí o úspěšném investování: většina dlouhodobého úspěchu pochází z uchování chladné hlavy v nepravidelně se opakujících obdobích paniky na trhu.

Iracionální averze ke ztrátě

To se samozřejmě snadněji řekne, než udělá: všichni rychle dáváme důvěryhodnost předzvěstem zkázy v médiích, která bojují o naši pozornost děsivými hororovými příběhy a nechávají nás zapomenout na dlouhodobý pohled na věc. Je to proto, že my lidé máme zásadní preference bezpečnosti a iracionální averzi ke ztrátě. Například experimenty provedené Danielem Kahnemanem a Amosem Tverskym, zakladateli behaviorálních financí, ukázaly, že naše utrpení při finanční ztrátě je asi dvakrát větší než naše štěstí ze zisku stejné velikosti – psychologický dopad je tedy v této oblasti nerovný. Toto kognitivní zkreslení nás vede k iracionálním rozhodnutím. Vzhledem k tomu, že různé příležitosti a rizika vážíme různě, riskujeme prodej dlouhodobých investic při ostrých poklesech kvůli nejistotě a obavám z dalších cenových ztrát. Potom se však může s touto zkušeností ukázat jako obtížné začít znovu investovat. Zpočátku prostředí zůstává nejisté a my chceme počkat, dokud se mlha nezvedne – ale jakmile se opar nejistoty rozplyne, akciové trhy již obchodují za vyšší ceny. V tom okamžiku nechceme opět pronásledovat rostoucí ceny a raději bychom znovu čekali na příznivější nákupní příležitost. To znamená, že i když snížení rizika může přinést krátkodobou emocionální úlevu, může to být z dlouhodobého hlediska bolestivé – protože složený efekt z tohoto jednání zesiluje i menší zmeškané býčí fáze, což má za následek nižší finanční návratnost v průběhu let.

Připravte se na ostré změny trendů

Co mohou investoři udělat, aby tomu zabránili? Připrav se! Protože i když akciové trhy z dlouhodobého hlediska porostou, v určitém okamžiku nevyhnutelně dojde k ostrým korekcím. Nyní všichni nosíme u sebe zařízení, která nám umožňují přístup k globálním negativním titulkům kdykoli a kdekoli. Výsledkem je, že se špatné zprávy šíří rychleji než virus a krátkodobé nadměrné neodpovídající reakce jsou pravděpodobnější a častější více než dříve. Pokud se na to člověk připraví, lze psychologický účinek v rozhodující chvíli zvrátit a místo toho, aby se soustředil na rizika, zvyšuje u sebe povědomí o příležitostech, které vznikají.

Jako investiční partner našich klientů se podle toho připravujeme i my. Výše uvedená zjištění behaviorálního financování začleňujeme aktivně do našich investičních strategií a procesů. V naší strategické alokaci aktiv používáme scénáře k systematickému řešení negativního budoucího vývoje a jeho dopadu na ceny aktiv i díky včasné realokaci a uvolnění zdrojů. Jsme tak připraveni na silné korekce, jako například v březnu 2020 a můžeme tak těžit i z těchto příležitostí, které se objevují. Tento přístup snižuje emoční zátěž v bouřlivých dobách a poskytuje klid pro klienty.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů