Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Čtěte blog > Proč jsou pro Vás zajímavá při investování i hmotná aktiva

Proč jsou pro Vás zajímavá při investování i hmotná aktiva



Proč jsou pro Vás zajímavá při investování i hmotná aktiva

Minulý článek jsme věnovali sudům whisky jako alternativní hmotné investici. Dnes bude článek pojat více obecně a budeme se v něm věnovat hmotným aktivům celkově a proč dává smysl o nich uvažovat do investičních portfolií.

Hmotné aktivum je hmatatelná investice, která má svou podstatou a fyzikálními vlastnostmi reálnou hodnotu. Hmotná aktiva zahrnují drahé kovy, komodity, nemovitosti, pozemky, vybavení a přírodní zdroje. Vzhledem k své povaze jsou vhodné pro zařazení do většiny diverzifikovaných portfolií kvůli jejich relativně nízké korelaci s finančními aktivy, jako jsou akcie, dluhopisy, podílové fondy, bankovní vklady či investiční účty či hotovost. Takto hovoří stručně učebnice.

Klíčovým hlediskem každého investora je, zda je jeho investiční portfolio jako celek strukturováno co nejúčinněji, aby poskytovalo růst, diverzifikaci, ochranu a využívalo příležitosti na trhu. V tomto článku se tedy podíváme na některé z klíčových důvodů, proč by měla být hmotná aktiva zahrnuta do jakéhokoli portfolia, tak aby splňovala výše uvedené. Podíváme se v dalších pokračováních dále i na některé z nich, především ty, která jsou teď trendy a často zmiňovány v mediích.

Hmotná aktiva poskytují tedy diverzifikaci portfolia, a to především protože nesouvisí s tradičními finančními trhy a nástroji. V samotném odvětví hmotných aktiv existuje tak skutečně široká škála příležitostí k diverzifikaci investičních portfolií. Dá se říct obecně, že jejich hodnota se také zvyšuje v souladu s inflací, což zajišťuje, že nabízí růst a ochranu v každé fázi ekonomického cyklu. Jejich soukromá povaha má navíc tendenci snižovat volatilitu a zajišťuje tak prvek „duševní pohody“, který na jiných trzích můžeme těžko najít. Na druhou stranu je nutno si uvědomit často i jejich nižší likviditu oproti standardním finančním aktivům.

Řada hmotných aktiv nabídla v minulých desetiletích bezkonkurenční příležitosti k růstu, překonala mnoho tradičních investičních tříd a investorům poskytla atraktivní výnosy, mnohdy ale také vzhledem k výkyvům své krátkodobě „spekulující“ investory zklamala.

V poslední době je proto vidět prudký nárůst investic soukromých i institucionálních peněz do hmotných aktiv. Tento trend zaznamenal dle dostupných dat za posledních 10 let růst celkového sektoru z 23 bilionů dolarů na 43 bilionů dolarů (186 % nárůst – průměrně 18,6 % ročně). Dá se předpokládat i vzhledem k současné situaci na trzích, že tento trend bude nadále pokračovat a dále dynamicky poroste.

Alokace prostředků do hmotných aktiv v rámci portfolií institucionálními investory vzrostla z 5 % v roce 2000 na necelých 30 % v roce 2019 a očekává se dle některých studií, že do roku 2030 vzroste až nad hranici 40 %, což vystihuje rostoucí náklonost dobře informovaných a profesionálních investorů pro tato aktiva, a zvyšuje tak dále sentiment trhu, což samozřejmě dále posiluje i příležitosti skutečného růstu, který tento sektor nabízí.

Dalším velmi silným důvodem k zapojení těchto aktiv do portfolií může být i příznivé daňové prostředí, které se v mnohém liší od danění jiných finančních aktiv, možnost využití odpisů a dalších nástrojů, které tak poskytují mnohdy investorům výhody v oblasti efektivního daňového plánování a v závislosti na daňové rezidenci mohou být zisky někde i zcela osvobozeny od daně, což tato aktiva činí vysoce efektivními jak pro krátkodobé, tak pro dlouhodobější daňové úspory.

Hmotná aktiva tak tedy mohou poskytnout investorům robustní investiční příležitosti, skutečnou hodnotu, významný růstový potenciál, bezpečnost a efektivní, ale jednoduchou daňovou správu.

Proč teď?

Zpomalující ekonomiky, rostoucí politické napětí, špatný ekonomický výhled, rostoucí globální daňové tlaky, negativní bilance a rostoucí očekávání bezprostřední korekce trhu (po nečekaném a umělými stimuly nastartovaném post-covidovém období), nebo dokonce krachu jsou v dnešním světě stále více diskutovány a brány jako nevyhnutelná a očekávaná věc.

Tyto faktory mají samozřejmě významný dopad na portfolio každého investora. Hmotná aktiva poskytují ochranu a výnosy nesouvisející s finančními aktivy a širší ekonomikou a nabízejí tak útočiště pro těžce vydělaný kapitál. Hmotná aktiva tak stále mají tak reálnou hodnotu, která se zvyšuje s jejich nedostatkem, stářím a rostoucí poptávkou.

Zaznamenáváme tak nárůst alokaci do hmotných aktiv bezkonkurenční rychlostí a dá se očekávat, že v této době vysokého zadlužování a obavy z rostoucí inflace a úrokových sazeb, bude tento trend pokračovat, dokud nebudou lepší vyhlídky a předpovědi.

Navíc se vznikem nových fintech společností, které poskytující řešení pro zajištění skladování, bezpečné úschovy a pojištění hmotných aktiv, je nyní správa a vlastnictví nákladově příznivější a bezpečnější a držet tak tato aktiva se stává stále více efektivní a atraktivní než kdykoli předtím. Proto je dobré vzít tento sektor vážně a zahrnout celou šíři těchto aktiv do svého portfolia.

Příště se již podíváme konkrétně na některá z hmotných aktiv. Provedeme Vás krátkým přehledem, a to nejen výhodami, ale i úskalími která jsou s jejich vlastnictvím spojená. Zaměříme se i na ty, nyní často diskutovaná a stále mnohdy kontroverzní, jako jsou bitcoin, zlato, mince a další.

Jsou to nyní témata, která oproti minulosti jsou často zmiňována právě i u našich investorů, a to často i u těch, kteří byli k těmto aktivům dříve „imunní“ a velmi skeptičtí.

Děkujeme Vám za Vaši přízeň a budeme se těšit na Vaše komentáře či náměty, co by Vás zajímalo, a co by jste si rádi v našem blogu přečetli.

Příště: Bitcoin, zlato, stříbro, mince a další – která z těchto aktiv mohou být pro vás ta nejvhodnější? – Část II.

Dále se můžete těšit na: Mohou být vhodnou alternativou do Vašich portfolií i FKI? – Část III.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů