Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Čtěte blog > Whisky jako alternativní, neobvyklá, ale zisková investiční příležitost

Whisky jako alternativní, neobvyklá, ale zisková investiční příležitostWhisky jako alternativní, neobvyklá, ale zisková investiční příležitost

Když se podíváme na správu aktiv jako celek, mnoho investorů má velkou váhu aktiv v standardních finančních instrumentech jako jsou akcie či dluhopisy, a to často i v případě těch nejrozmanitějších portfolií. I když je potřeba zahrnout do portfolia alternativní investice často prezentována a představována, skutečná držba reálných alternativních aktiv není obvyklá. Smysl takového uvažování jak se říká „Thinking Outside of the Box“ je tedy v možnosti rozšíření obzorů investora a nabídnutí do portfolií dalších rozmanitých alternativních příležitostí, samozřejmě stále s cíleným zaměřením na růst a ochranu aktiv, a to právě i v oblastech, kde byl přístup v minulosti přinejlepším omezený, a mnohdy dokonce často zapovězen.

Tento přístup ovšem vyžaduje pro poradenské společnosti vysokou expertízu, vytvoření klíčových partnerství po celém světě s odborníky v jednotlivých sektorech, tak aby bylo dosaženo požadovaného výsledku při správě aktiv a usnadnil se tak vstup investorům v celém spektru možností. Díky tomu ale je možno následně nabídnout investorům odborný vhled do alternativních produktů a tím získat jedinečné příležitosti investic, což je i našim cílem. Kromě zřejmých aspektů, jako je potenciální výkon a daňová úspora, klienti tak ocení příležitost neobvyklé investiční příležitosti, ke které se nabízí přístup pro rozšíření diverzifikace svého portfolia.

Jednou z takových neobvyklých investičních příležitostí posledních let jsou právě i sudy whisky, které se staly bezpochyby v poslední době nesmírně oblíbeným aktivem pro investory, a to napříč celým spektrem – viz. například nabídka pro drobné investory na investiční platformě Portu Gallery. Především zaměření na sudy Single Malt Scotch Whisky, které na rozdíl od kvalitního vína nadále zrají pouze v sudech, a ne v lahvi, přináší zajímavé příležitosti.

Obecně, když investor přemýšlí o investici do jakéhokoli nápoje, první, co ho napadne je kvalitní víno, nicméně whisky za poslední desetiletí výrazně překonala trh s vínem i přesto, že se o ní tolik nemluví. Díky čemu je tak atraktivní, je její skutečná hodnota. Zrání whisky v sudu zaručuje, že se s věkem zvýší její kvalita, a tím se s každým dalším rokem zvýší i její hodnota. Vzhledem k tomu, že 90% veškeré whisky je plněno do lahví nebo je mícháno před dosažením věku 12 let, je zde i omezená nabídka, která se postupem času snižuje.

Pokud bychom měli určit klíčové oblasti, díky nimž je whisky vzrušující a atraktivní příležitostí pro investory, museli bychom říci, že to je nejen díky vysokým nekorelujícím výnosům z dalšími aktivy, daňové efektivitě, že se jedná o skutečný hmotný majetek bezpečně držený v celních skladech ve Skotsku a při tom vlastněných přímo investorem, ale i to že, všechny sudy jsou vždy pojištěny a jedná se navíc o odvětví, které podléhá ve Velké Británii speciálnímu dohledu. Také je zde zajímavá likvidita v rámci různých časových horizontů, které jsou požadovány obvykle investory.

V posledních letech se tak změnil i typický investorský profil. Částečně díky tomu, že tento průmysl získal více pozornosti prostřednictvím velmi úspěšných možností, ale také vlivem volatility, která provází nyní finanční trhy obecně. Tím se stal tento trh více atraktivní i pro další investory. Tradičně se pokud jde o tuto alternativní investici jednalo vždy o oblast, která byla obvykle vyhrazena investorům s čistým jměním přesahujícím 1 mil. USD (tzv. UHNW = ultra high net worth individual), rodinným kancelářím nebo lidem, kteří se v odvětví whisky pohybovali. Nyní však dochází k významnému posunu k dalším investorským skupinám napříč celým spektrem, které chtějí diverzifikovat a využít prokázaného a bezpečného růstu, který whisky nabízí. Ne všichni investoři však budou mít prostředky na to, aby investovali například do sudů Macallan, které jsou mnohem vzácnější a leží na vrcholu cenového rozpětí, avšak mohou začít například s kvalitními sudy v cenové relaci od 100 000 Kč.

Samozřejmě je také velmi důležité pochopit konkrétní rizika spojená s touto investicí. Obecně se dá říct, že hlavním rizikem pro investory je, pokud by svět jednoduše přestal pít whisky. Ovšem s údaji, které jsou k dispozici o vývozu skotské whisky, informacím k nedávném uvolnění dovozních cel v USA na skotské zboží, dvoucifernému meziročnímu růstu dovozu na klíčové nové trhy, jako jsou Indie, Čína a mnoho zemí v Africe, si něco takového nyní nelze jednoduše představit. Údaje o nabídce a poptávce prostě mluví v tuto chvíli samy za sebe. Všechna ostatní rizika, jako je zajištění správného držení sudů, pravidelná kontrola, zda whisky dozrává tak, jak by měla, až po to, aby všechny sudy byly odborně pojištěny, což snižuje rizika pro investory, je již pečlivě ošetřeno hned na počátku.

Pokud jde o vlastní realizaci investice, předpisy pro skotskou whisky stanoví, že všechny sudy musí být ve Skotsku skladovány a lahvovány, tak aby byly považovány za skotské. Všechny sudy jsou tedy uloženy ve skladech ve Spojeném království ve Skotsku, čímž je zajištěna ochrana majetku, a to že sudy jsou v nejbezpečnějších rukou. Zatímco sudy mohou během své životnosti několikrát změnit majitele, nemohou být skladovány jinde než ve vládním celním skladu, až do doby, než budou plněny.

Když je sud v lihovaru originálně naplněn whisky, všechny podrobnosti jsou zaznamenány díky státnímu dohledu a každý konkrétní sud je sledován po celou dobu jeho zrání, dokud není naplněn do lahví nebo vyjmut ze skladu. Tímto způsobem je zajištěn nezpochybnitelně původ každého sudu whisky. Když investor koupí jakýkoli sud, zaznamená se transakce pouze pro potvrzení nejnovějších informací o sudu a jeho obsahu, vše je ověřeno skladovacím zařízením těsně před nákupem. Vlastnictví je následně převedeno na investora a přihlášeno u kontrolního orgánu a investor má tak všechny informace o sudu a jeho umístění – je možno dokonce fyzicky navštívit i sklad, kde sud leží, pokud má zájem.

Pokud jde o výnosy, které může investor obvykle očekávat je dle odborných a konzervativních odhadů někde v rozmezí mezi 8–12 % ročně, a to za předpokladu standardní doby držení 3–5 let, i když se toto může lišit v závislosti na konkrétních požadavcích a kritériích. Návratnost lze obvykle vylepšit dále odborným výběrem a kombinací samotných sudu, věkem lihoviny a lihovaru, ze kterého pochází. Na trhu již bylo dosaženo i zhodnocení více jak 4 000 % při držení sudů přes 20 let což odpovídá zhodnocení 200 % ročně. Ale toto jsou samozřejmě výjimky, Celkově však zde existuje nepřeberné množství možností a vše záleží na chuti a schopnostech investora.

Whisky se tak stává tedy aktivem, které mohou zvažovat do svých portfolií investoři v celém investičním spektru, a již není vyhrazeno pouze pro UHNW nebo institucionální investory. Můžete tak koupit buď jednotlivé sudy jako jednorázovou investicí nebo přikupovat každý měsíc jeden či více sudů pro doplnění svého portfolia až po nákupy ve větším množství, určené spíše pro rodinné kanceláře, institucionální investory či specializované sběratele.

Pokud budete potřebovat pomoci s investičním rozhodnutím, konzultovat výše uvedené informace jsme tu pro Vás. Rádi si Vás vyslechneme a vše s Vámi probereme včetně variant vhodného investičního řešení. Objednejte se s důvěrou přes on-line konzultace, či zavolejte nebo napište na náš email.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů