Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Čtěte blog > Investice v době války na Ukrajině

Investice v době války na Ukrajině



Investice v době války na Ukrajině

Geopolitická rizika vyvolávají na světových finančních trzích velkou nejistotu. Investoři očekávají rychlý cyklus zvyšování úrokových sazeb v USA ale i pokračující zvyšování sazeb v Evropě. Kapitálové trhy jsou několik týdnů pod vlivem konfliktu na Ukrajině, který se minulý týden zcela vyhrotil a v důsledku toho Západ krok za krokem zpřísňuje sankce proti Rusku. O víkendu se země G7 rozhodly vyloučit ruské banky z globálního transakčního systému Swift, který je pro finanční instituce nezbytný pro fungování na celém světě. To následně zvyšuje riziko, že Rusko zareaguje protiopatřeními, která pravděpodobně ovlivní zejména energetickou bezpečnost Evropy. To bude znamenat s velkou pravděpodobností ochlazení důvěry spotřebitelů, zvyšování inflačních tlaků a zpomalovat tak hospodářský růst. Geopolitická rizika budou pravděpodobně i v nadcházejících týdnech enormní a budou konfrontovat kapitálové trhy s velkou nejistotou a volatilitou.

V krizových situacích finanční trhy obvykle reagují právě rychlým nárůstem volatility a útěkem k bezpečným aktivům, jako jsou státní dluhopisy, zlato a americký dolar. Tento efekt lze pozorovat i tentokrát a postupně tento efekt zesiluje. Dochází také k rotaci v rámci tříd aktiv, v rámci akcií jsou vítězem v současné době například americké akcie. Bude důležité, zda investoři upraví svá očekávání ohledně měnové politiky a zda budou v důsledku geopolitické krize očekávat nižší či vyšší zvyšování úrokových sazeb. Zde myslíme především reakci Fedu, ale samozřejmě i další centrální banky napříč Evropou. I přes konflikt kolem Ukrajiny finanční trhy sázejí stále na rychlý cyklus zvyšování sazeb Fedu a pro rok 2022 nadále předpokládají pět až šest zvýšení úrokových sazeb po 25 bazických bodech.

V současné situaci zůstává mnoho nejasného a konkrétní ekonomické dopady je obtížné vyčíslit. Nicméně makroekonomický obraz je dle našeho názoru stále konstruktivní. Proces normalizace z hlediska hospodářského růstu, měnové politiky a podpory fiskální politiky pokračuje. Neprobíhá však hladce, protože kromě přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích v důsledku pandemie se nyní přidává geopolitické napětí a energetická a komoditní krize. V důsledku toho existuje riziko, že inflační tlaky nepoleví tak brzy, jak se na jaře očekávalo, ale zůstanou vysoké až do příštího roku. To by mohlo vyvolat tlak na hlavní centrální banky, aby rychle zvýšily úrokové sazby v krátkém období, včetně ČNB, což by ovšem dále poškodilo hospodářský růst.

Přesto si myslíme, že globální hospodářský růst by měl být v letošním roce i nadále zřetelně nad svým potenciálem. Největší hrozbou je nyní jednoznačně válka na Ukrajině a konflikt s Ruskem, které by mohly negativně ovlivnit globální makroekonomickou dynamiku a zvýšit výše uvedená inflační očekávání. Podle našeho názoru se však pozornost globálních trhů nadále bude soustředit na Fed, který pravděpodobně v polovině března zahájí cyklus zvyšování úrokových sazeb.

Investiční strategie

V rámci růstových portfolií pro jednotlivá aktiva nyní doporučujeme zůstat v defenzivní pozici s nadváhou v likviditě (pokud lze i s převahou USD vůči lokální měně) doplněné o neutrální pozice v akciích a komoditách a podvážit pozice v dluhopisech. V současném prostředí je nutné ale především si udržet klidnou hlavu, zůstat trpělivý a neopouštět své strategické pozice v portfoliu.

Není čas podstupovat velká rizika, spekulovat, ale držet se stále své dlouhodobé strategie. S dalším potenciálním oslabením trhu v nadcházejících týdnech by se na trzích mohly již objevit zajímavé příležitosti. Je ale potřeba stále klást důraz na výběr v rámci jednotlivých tříd aktiv.

Z pohledu akcií, nyní vidíme vyšší rizika v sektoru bankovnictví, především u evropských bank. Na druhou stranu je v současné době příležitost v sektorech, které těží z růstu cen komodit. Proto nyní je dobré upřednostnit při výběru těžební sektor. Pokud jde o technologické tituly, zde je dobré si udržet opatrnou a vyčkávací pozici. Zajímavější situace pro globální akcie očekáváme ve druhé polovině letošního roku, kdy začne cyklus zvyšování sazeb Fedu a věříme že i geopolitická nejistota opadne.

Vzhledem k současné vysoké míře inflace očekáváme pokračující tlak na růst dlouhodobých úrokových sazeb, a proto v rentiérských portfoliích zaměřených již na pravidelnou výplatu renty je nyní lepší udržovat v dluhopisech krátkou duraci (očekávaný další pokles cen dluhopisů na dlouhých duracích). Klíčem k úspěchu nyní bude především ale vhodný výběr. Doporučujeme právě v této době věnovat tomuto bodu vysokou prioritu a provádět pečlivou prověrku jednotlivých emitentů pro udržení kladných výnosů.

Zlato patří do portfolia každého privátního klienta a v současné době obzvlášť. Nyní proto doporučujeme navýšení podílu v zlatě. Defenzivní vlastnosti zlata jako bezpečného přístavu i dlouhodobě nadhodnocený americký dolar mluví jednoznačně pro vyšší expozici tohoto drahého kovu ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.

Věříme, že Vám tento aktuální přehled a naše doporučení pomůžou a jsme samozřejmě připraveni Vám pomoci při řešení Vašich finančních potřeb, ať již jen konzultací či přímo sestavením vhodného portfolia pro zajištění renty a finanční stability či restrukturalizací současného portfolia či nákupu komodit ať už zlata, stříbra, či diamantů.

Samozřejmě jsme připraveni Vám pomoci i v oblasti správy majetku a nástupnictví.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů